Multimetr – co to je a k čemu se používá?

Multimetry, známý také jako multimetr, je užitečný nástroj pro každého, kdo pracuje s elektřinou. Může se zdát složitý, ale ve skutečnosti je jeho použití velmi jednoduché.

Co je to multimetr?
Multimetr je velmi jednoduchý přístroj. Umožňuje měřit různé fyzikální veličiny související s elektřinou. Kombinuje ampérmetr, voltmetr a ohmmetr.


Typy multimetrů
Můžete se setkat se dvěma typy multimetrů.

Analogový multimetr – měřená hodnota se zobrazuje pomocí pohyblivé cívky. Je užitečný pro zobrazování naměřených hodnot a sledování jejich změn.

číslový multimetr

Digitální multimetr – zobrazuje naměřené hodnoty v desetinném tvaru na displeji. Díky tomu je jejich čtení pohodlnější. To znamená, že pomalu vytlačují z trhu své analogové protějšky.

K čemu se používá multimetr?

Multimetr umožňuje měřit hodnoty, jako je stejnosměrné napětí, střídavé napětí, proud a elektrický odpor. A to není vše: pomocí multimetru můžete také provést test diod a test spojitosti obvodu.


Jak to vypadá v praxi? Pomocí multimetru můžete zkontrolovat funkčnost domácí elektroniky – zásuvek, kabelů a spotřebičů. Mimo domácnost je užitečný také pro kontrolu funkčnosti například autobaterie.


Používání multimetru – co o něm potřebujete vědět?

Použití multimetru je jednoduché. Stejně jako u většiny spotřebičů je však nutné se s jeho funkcemi chvíli seznámit. Co byste měli vědět


Některé multimetry nastavují měřicí rozsah automaticky. U ostatních modelů je třeba tuto činnost provést ručně. Naučte se nejdůležitější zkratky na multimetru, které vám v tom pomohou:

mutimetr

ACV – jedná se o měření střídavého napětí; čísla, která se zobrazí vedle, označují měření až do zvolené hodnoty;
DCA – je měření stejnosměrného proudu; stejně jako u ACV znamená výběr čísla měření do dané hodnoty;
DCV – měří stejnosměrné napětí; i zde se volí hodnota, do které se bude měřit;
Ω – je symbol elektrického odporu; stejný symbol byl použit pro označení měření této hodnoty;
hFE nebo β – označuje měření stejnosměrného zesílení.

Multimetr je přístroj, který používají nejen elektrikáři. Dříve nebo později se stane užitečným ve většině domácností. Díky snadnému použití jej může používat téměř každý.


Využijte znalostí našich poradců. Přijďte do našeho papírnictví nebo položte dotaz prostřednictvím kontaktního formuláře. Odpovíme vám co nejdříve!